Vyzpovídali jsme iniciátora závodu v Kutné Hoře, Michala Pavlíka

Pokud si spojíte Spartan a Kutnou Horu, pravděpodobně vám do povědomí přiskočí i jméno Michal Pavlík. Je to Kutnohorák, jak se patří, vyhrál tam závod ve své věkové skupině a jak asi tušíte, závod ve stříbrném městě má tak trochu na triku. Michala jsme si pozvali na slovíčko a mimo jiné jsme se podívali i do zákulisí závodu.

Ahoj Michale, závod v Kutné Hoře je čerstvě za námi. Gratuluji k vítězství v Age group na domácí půdě! Jak sis to celé užíval?
Ahoj a děkuji. Pro mě to byl jeden z těch dnů, na které v životě nezapomeneš. Přirovnal bych ho třeba ke zdolání maturity nebo státnic. Celý den jsem prožil na sto procent a čerpal od všech lidí pozitivní energii.

Podílel ses nějak na tom, že byl závod právě zde?
Ano. Když jsem se na ME ve Skotsku seznámil s Michalem Kúkolou, tak jsem mu o Kutné Hoře říkal. Jednou jsem si přál mít závod Spartan Race v Kutné Hoře. Jemu se lokalita líbila, a tak jsme vlastně od loňského roku začali postupnými kroky připravovat sobotní Sprint. Měl jsem tu čest, že jsem mohl navrhnout trasu. Překážky už si rozmisťoval Spartan.

Michal Pavlík #klukzkutnehory

Jak to bylo náročné? Myslím jednání s městem atd.
Začali jsme s předstihem, takže ani tolik ne. Během vyjednávání se nám dokonce vyměnili starostové, ale oba Spartan Race znali z doslechu a podle našich výsledků. V Kutné Hoře běhá závody hodně lidí. Všichni na úřadech, ve firmách, ve vedení města i majitelé soukromých pozemků byli našemu záměru nakloněni, za což jim ještě jednou velice děkuji. Chtěli město alespoň na jeden víkend oživit, což se jim povedlo. Jsem rád, že nepodlehli strachu a dali nám šanci.

Strachu z čeho?
Strachu z monstróznosti akce. Město má 20 tisíc obyvatel a najednou jich mělo dorazit 15 tisíc.

Michal Pavlík #klukzkutnehory

Věděli jste od začátku, že Kutná Hora má takový potenciál?
Já jsem tomu jednoznačně věřil. Znám okolní přírodu a historické centrum jako své boty. A když jsem trasu poprvé ukázal řediteli závodu, také mu spadla čelist. O atraktivnosti jsem byl přesvědčen od první chvíle.

Co vás s přípravou nejvíc překvapilo, nebo potrápilo?
Překvapilo nás, že nás nic extra nepotrápilo. 😀 Ale nejvíc nám dal zabrat dopravní plán a parkovací plochy, protože v tomhle je směru je to v Kutné Hoře složité.

Michal Pavlík #klukzkutnehory

A jak to teď s odstupem času vše hodnotíš?
Jen pozitivně. Zatím jsem se nesetkal s ničím negativním, což mě strašně těší.

A teď ještě k tvému závodu: jak ses popral s překážkami? Prohnal tě někdo na trati na cestě k vítězství?
Prohnal mě Kuba Vrbenský. Druhý Kutnohorák, ale neběžel ve stejné věkové kategorii, takže jsme se dotáhli oba k prvnímu místu a umístění v top 10. Vzdálil jsem se mu na Walker Walk a pak už náskok udržel. Závod se mi překážkově povedl, šel jsem za nula. Vždycky říkám, že nejdůležitější je první těžká překážka a z kladiny mám vždy respekt.

Pojďme ještě víc do minulosti: jak ses vlastně ke spartanským závodům dostal?
Díky kamarádům z Kutné Hory. Vyhecovali mě v roce 2014 do Bořetic. Tam mě Spartan učaroval. 😀

Michal Pavlík #klukzkutnehory

A jak to pokračovalo dál? Byly nějaké významné úspěchy, nebo veselé příhody?
V Kutné Hoře to byl můj čtyřicátý sedmý Spartan. Vážím si dvou účastí v elitě na mistrovství světa 2015 a 2016. A také dvou druhých míst v elitě na Sprintech v loňském roce. To bylo v Berlíně a Eplénech. Veselých zážitků bylo strašně moc. Ani teď nevím, který bych vyzdvihl, ale mohu říct, že mi Spartan změnil život k lepšímu. Dal mi spoustu přátel, navštívil jsem zajímavá místa a poznal, co mé tělo dokáže. Velkým zážitkem byl loni závod na Havaji, kde jsme běželi filmovými lokacemi Jurského parku. A teď jsem si vzpomněl na nejveselejší příhodu. Po Sprintu v Litovli 2015 jsem šel nechat namasírovat do Mobilní fyzioterapie a ta krásná dívčina, co si mě vzala na starost, byla #holkazkarvine. Moje živnostní partnerka asi nejen pro závod. 😀

Tak to jsou slušné výsledky po všech směrech. A co naopak budoucnost? Jaké jsou plány?
Letos bych chtěl v Age Group reprezentovat na ME a MS v trifectě. Do Sparty se fakt těším. A celkově bych chtěl, aby mě to pořád bavilo jako nyní, a mohl běhat Spartana až do důchodu. 😀

Michal Pavlík #klukzkutnehory

Budu držet palce, aby se ti tvé plány naplnily. Michale, teď už na tebe mám poslední prosbu: napiš jednou větou, co pro tebe Spartan znamená.
Spartan pro me znamená hodně. Dal mi lepší život, lásku, cíle a pevnou vůli. Díky všem, kdo se na Spartanovi podílejí.

Tak jsme na konci! Děkuji za tvůj čas, za krásný závod ve vašem městě a hodně štěstí v cestě za dalšími úspěchy!

JN