Zamyšlení: OCR na Olympijských hrách

V jihokorejském Pchjongčchangu právě vrcholí zimní olympijské hry, což mě trochu inspirovalo ke krátkému zamyšlení o tom, jak by to mohlo být s OCR sportem právě na OH. Pravda je, že OCR je převážně letní záležitost, ale také je pravdou, že dnes není zimní závod výjimkou. Úspěšné závody Spartan v Liberci, ve Valči a závody z dalších sérií toho budiž jasným důkazem.

OCR na Olympijských hrách

V následujícím textu se budu snažit o srovnání s jinými sporty, kde se dá najít historická paralela s překážkovým závoděním, proto si velmi stručně zopakujeme historii našeho oblíbeného sportu. Osobně považuji za jeden z prvních regulérních OCR podnik Tougth Guy, který vznikl v Anglii roku 1987. Populární zřejmě byl, ale díru do světa v té době neudělal. Opravdový boom OCR zažilo o dvě dekády později. Mezi prvními prorazil právě Spartan Race, který si velmi rychle oblíbili lidé po celém světě. A jen pro zajímavost: jedním z prvních mimoamerických závodů byl legendární Sprint ve Vechci na východě Slovenska, který proběhl 1. září roku 2012.

A teď se pojďme podívat na jiný sport – dejme tomu takový skateboarding. Proč zrovna tento sport? Důvodů je víc: ten hlavní je, že pro LOH 2020 v Tokiu byl nově schválen, jako soutěžní disciplína. Další je, že je celkově vnímán a označován za extrémní sport. Že by něco podobného? Tak pojďme dál: věřím, že někteří z čtenářů skateboarding sledují, nebo provozují a není to pro ně nic neobvyklého. A stejně tak bude asi dost pravděpodobné, že toto čte početná skupina (ve které se nacházím i já), která má jízdu na prkně s kolečkama tak trochu za exotický sport, který je chápán více jako adrenalinová zábava, než jako sport s olympijskými ambicemi. A přesto si své místo na OH “skejťáci” vybojovali.

OCR na Olympijských hrách

Teď otázka na zamyšlení: jak si myslíte, že veřejnost, která se v OCR světě příliš nepohybuje vidí nás? Pokud si myslíte, že jako “blázny”, co si chtějí užít adrenalinovou zábavu, pak jste na to kápli. Stačí se podívat na nějaké reportáže ze závodů, které jsou tak i koncipované. Není se čemu divit. Myslet si, že OCR je na tom s popularitou, vnímáním a povědomí někde na úrovni mainstreamových sportů, jako fotbal, hokej, či tenis je velmi naivní.

Pojďme se ještě vrátit ke skateboardingu. Jeho historie sahá někam do 40. let 20. století a podobně, jako OCR zažil svůj opravdový boom mnohem později – mezi 60. a 70. lety. Vedle OCR je tedy jeho historie trochu delší, každopádně v mnoha případech podobná. Velmi zavádějící by bylo myslet si, že podobné časové rovnice jdou přenést na OCR. Žijeme v jiné, daleko rychlejší době, popularita OCR stoupá raketovým tempem, profesionální soutěž funguje a poptávka po OH už se také pomalu klube. Jednotlivé podniky dělají kroky proto, aby ukázaly, že jsou férovou atletickou disciplínou. Jeden příklad ze Spartan: kdo si pamatuje na první závody na území Československa před 5-6 lety, asi si také velmi dobře pamatuje na postavy gladiátorů, kteří se snažili znepříjemnit cestu do cíle na úplném konci závodu. I přes svou velkou oblibu této disciplíny nakonec skončila s jasným důvodem: toto může neférově ovlivnit výsledek těch nejlepších. A tím otec Spartan Race, Joe DeSena zdaleka nekončí. Aktivně se snaží, aby se jednou OCR na OH objevil. Pokud sledujete světové novinky, určitě jste to zaznamenali.

OCR na Olympijských hrách

Fakt je také ten, že na OH se jisto jistě dere více sportů. Co by ale mohlo hrát do karet právě překážkovému závodění? Velké plus je jeho oblíbenost. Na našem území jsou řádově desítky závodů s kapacitou stovek, až tisíců účastníků. Jejich pořadatelé je opakovaně provozují, což svědčí o tom, že návštěvnost je poměrně vysoká. Na 10milionovou zemi je to celkem slušná vizitka. A to jsme jen u nás. Podívejte se například na celosvětovou mapu závodů Spartan, kterou najdete na oficiálních stránkách.

Další plus je, že je to zatraceně koukatelný sport. Pokud jste viděli přímé přenosy z MS Spartan, víte dobře o čem mluvím. Mezi nejlepšími jsme měli, početné zastoupení a třeba takový týmový závod byl doslova našlapaný adrenalinem – spousta z nás omdlívalo u finále, když se česká reprezentace prala o stupně vítězů, které nakonec dobyla.

Co dalšího by mohlo hrát do karet? Třeba fakt, že během olympijského klání se závodníci zvládnou zotavit a zaběhnout znova, což by znamenalo, že se tato disciplína nemusí skládat pouze z jediného závodu. Kolikrát je schopen za tento časový úsek závodník odstartovat nevím. Nejsem na profi úrovni. Jediné, co bych odhadl, že závody můžou být děleny na vzdálenost + počet překážek, což je logické dělení, které mi dává největší smysl a využívá jej většina podniků.

OCR na Olympijských hrách

Na konkrétní závěry je asi ještě brzo. Z historie víme, že cesta na OH není jednoduchá, není nemožná a že rostoucí popularita ten tlak na zařazení jenom posiluje. Zásadní důvod k tomu, aby se tak nestalo jsem nenašel. Dovolím si jen malý soukromý tip: rok 2020 mi přijde už trochu nereálný, protože Mezinárodní olympijský výbor (MOV) řeší věci poměrně rozvážně, vše mají většinou hodně dopředu naplánované. Třeba zpráva o tom, že výše zmíněný skateboarding se objeví v Tokiu 2020 vyšla už v létě 2016. A rok 2024? Ano, tady si umím představit, že se MOV nechá přesvědčit o tom, zařazení tohoto sportu je dobrý nápad.

A také bych to ze srdce přál našim sportovcům, kteří právě hýbou světovou scénou. Ti, kterým je kolem 25 by to mohli ještě v klidu zažít. Pak tu máme nastupující generaci – vzpomeňme třeba na kluky Malihovi a Marka Kadrmase, kteří zářili v Kanadě na MS v OCR. Ti dva mladší dokonce vybojovali 2. a 3. místo ve své kategorii. Všem třem je mezi 15-20. Pokud se můj tip povede a kluci budou dál držet vysokou laťku, jakou nasadili, dovedu si velmi reálně představit, že tam budou bojovat o medaile.

OCR na Olympijských hrách

Uvidíme, jak to vše nakonec dopadne. Tento text je jen mé osobní zamyšlení opřené o několik historických postřehů. Rozhodně jej nepíšu s patentem na pravdu. Pokud někdo bude chtít vyjádřit svůj názor, nebo oponovat tomu, co píšu, rozhodně bude dost prostoru v diskuzi, kterou vítám.

Co je ale jisté: ať už to bude mít OCR s OH jak chce, má oproti mnoha olympijským sportům jednu obří výhodu – to je jeho dostupnost. Pokud se někdo rozhodne, že si to zkusí, stačí mu vlastně jen odrbané oblečení, starší boty, ideálně někdo zkušenější, kdo jej provede a může se jít do akce. Většina podniků, které mají více úrovní, nabízí alespoň jednou za rok závod, který je vhodný pro začátečníky. Velmi daleko v tomto zašel právě Spartan se svým konceptem Charity. Tady je možné si OCR osahat bez nutnosti absolvovat překážky, resp. tresty za nesplnění. A to je jeden z důvodů, proč zažívá OCR tak mohutný boom. To je důvod, proč na oficiálním facebooku Spartan (a nejen tam) vidíme denně spousty příběhů lidí, kteří žili nezdravým životem a v důsledku toho trpěli nadváhou. Vstup do OCR byl jedním z prvních impulzů ke změně. S hrdostí pak ke svým příběhům přidávají fotky před a po, kde byste sotva poznali, že se jedná o stejného člověka. Prostě to chtělo zvednout se z gauče, což je původní a stále aktuální poslání Spartan.

OCR na Olympijských hrách

Tak to je vše. Užívejme si vrcholu aktuálních Olympijských her, užívejme si tu podívanou, především pak skvělé úspěchy, které český tým zatím předvádí, držme jim palce až dokonce a při tom… doufejme, že ten náš srdcový sport se tam taky za pár let objeví.

JN