Bodový systém Spartan Race

Jak spravovat svůj profil?

Ve světě Spartan Race už několik let existují žebříčky všech sportovců. Jde buď o celosvětové evropské nebo i lokální spartany. Jistě jste je na stránkách CEU Spartan Race objevili i vy, ale je ještě hodně spartanů, kteří nevědí, jak svůj profil bodově sjednotit či upravit, nebo jak se vlastně body používají a počítají. Tady je jednoduchý návod a přehled, jak na to.

Co je bodový žebříček Spartan Race?

Každý závodník Spartan Race, který dokončí závod získá body, které se pak započítají do celosvětového žebříčku, jenž se nachází na všech webech této soutěže. Najdete tam však i evropský ranking a na webech jednotlivých regionů i žebříček dané země. To znamená, že na webu www.spartan-race.cz si můžete vybrat pořadí jen v českých závodech a porovnat se tak se závodníky, kteří tyto závody u nás v daném roce dokončili.

Jaké jsou kategorie?

Kategorie v žebříčku jsou stejné jako v závodě. Tedy elite, competitive a open. Vše jde ještě filtrovat dle pohlaví.

Jak se počítají body?

Za Sprint, Super a Beast není stejný počet bodů. Maximální možný počet získaných bodů ve Sprintu je 288, Super má maximum 294 a Beast 300 bodů!

A nyní pojďme k tomu, jak se body počítají. V elitní kategorie se vezme vítězný čas muže, respektive ženy (záleží na vašem pohlaví) a vydělí se vaším výsledným časem. To vše pak vynásobíte číslem 300 (Beast), 294 (Super) nebo 288 (Sprint) a získáte váš konečný počet bodů.

Příklad: Pokud Peter Žiška dokončí Spartan Sprint za 1:10:20 a já za 1:30:25, rovnice se počítá takto: 70,20 : 90,25 x 288 = 224 bodů (zaokrouhleně).

Ale pozor v kategorii Competitive a Open se nebere se jako základní početní měřítko čas celkového ženského nebo mužského vítěze. V těchto vlnách se bere čas nejlepšího závodníka vašeho věku a pohlaví. To znamená, že pokud poběžíte Competitive nebo Open vlnu, musíte si své body vypočítat dle nejlepšího času závodníku stejného věku a pohlaví.

A nebo výsledky nemusíte počítat vůbec, systém je jednoduše počítá za vás.

Počítají se všechny závody v kalendářním roce?

Ne, nepočítají. Tedy pokud jste jich neběželi pět a méně. Systém vám vyhodnotí vždy 5 nejlepších výsledků v kalendářním roce, které jsou do žebříčku započítávány. Za jeden kalendářní rok tedy můžete získat maximálně 1500 bodů.

Záleží také na žebříčku, který si prohlížíte. Pokud se budete dívat jen na český, uvidíte tam 5 nejlepších výsledků jen z českých závodů, nikoliv ze slovenských, maďarských, amerických…atd. Celosvětový ranking počítá všechny vaše závody.

Jak sjednotit své výsledky?

Často se stává, že se vaše jméno objevuje v žebříčku několikrát, nebo že u svého jména nemáte všechny závody, které jste běžely. Příčinou je, že lidí se stejným jménem běželo v závodě více, nebo že jste se jednou zaregistrovali bez háčků a čárek, či pod jiným emailem. Příčin může být několik.

Jak tomu předejít? Základem je registrovat se všude se stejným jménem. Ovšem ásadní věcí je mít svůj profil na stránce www.athlinks.com, která sdružuje výsledky těch největších závodů po celém světě. Nechybí tam tedy ani závody Spartan Race, a právě z tohoto systému se následně tvoří žebříčky.

Jak funguje Athlinks.com?

Základem je být na stránce zaregistrovaný pod svým pravým jménem (růžové tlačítko JOIN). V profilu si můžete změnit fotku, která se vám pak v žebříčku objeví.

Když máte svůj profil, základem je, přiřadit do něj své výsledky. V levém rohu je vyhledávácí pole pro závody. Do něj napíšete např.: Litovel Spartan. Vyjede vám seznam závodů. Kliknete na rok, kdy jste běželi a jste na výsledkových listinách. Teď zbývá jen najít vaše jméno. Nezapomeňte si přepnout příslušnou vlnu, kterou jste běželi.

Pokud své jméno ve výsledkové listině najdete, máte vedle něj zcela vpravo nápis „CLAIM RESULTS“. Na to když kliknete, tak se vaše výsledky zpravidla do 24 hodin přiřadí na váš profil a projeví se i ve spartanských žebříčkách. Toto můžete udělat i zpětně, všechny závody se na webu archivují.

Výsledky ze závodů se objevují na webu zhruba 7-10 dní po skončení závodu. Pokud nějaký závod nemůžete najít na webu athlinks.com, dá se výsledek „claimovat“ i přes weby Spartan Race. Stačí jít do výsledků příslušného závodu, rozkliknout je celé, a vedle jména najdete červeně napsané „CLAIM“. Po kliknutí vás web přesměruje na váš profil, který máte na webu athlinks.com.