Sušené maso v přípravě na Spartan Race.

Také jste zaznamenali v posledních letech sílící trend návratu k přírodě ve fitness a kulturistice?
Maso je jeden z přirozených a dostupných zdrojů kvalitních proteinů pro lidské tělo.
Nedegradované bílkoviny mají pro lidské tělo řadu výhod, ale nic se nemá přehánět. Pro koho je
tedy maso vhodné, čemu se vyvarovat a jak maso chápat se dočtete níže.

Sušené maso v přípravě na Spartan Race.

Jaké množství bílkovin?

Pro udržení zdraví se doporučuje asi 0,75g/kg váhy, pro sportovce je množství vyšší 1-2g/kg váhy jedince. Takže 90kg sportující muž by měl průměrně přijmout něco mezi 90 – 180g čistých bílkovin, ale obsah bílkovin v mase se pohybuje okolo 25% (libové hovězí), 21% (krůtí prsní),… takže bychom denně museli přijímat řádově stovky a stovky gramů masa, což je zatěžující pro trávení.

Proč sušené maso?

Sušením získává maso delší trvanlivost, neztrácíte čas jeho přípravou a má přibližně o 60% menší objem než syrové, tudíž obsah Sušené maso v přípravě na Spartan Race.bílkovin je koncentrovanější při zachování stejné kvality jako u syrového. K pokrytí denní dávky bílkovin tak stačí sníst pár plátků sušeného masa naproti stovkám gramů syrového. Takže nebudete mít mimo jiné přeplněný žaludek před tréninkem.

Na co si dát pozor?

Původ masa, obsah soli, konzervanty. Nejvhodnější je maso ze zvířat krmených trávou, bez nebezpečných antibiotik a konzervantů a také s co nejnižším obsahem soli. Celkový denní příjem soli by neměl přesahovat 5g, ale u některých druhů sušených mas se obsah pohybuje za touto hranicí i v pouhých 100g! A zvýšený příjem sodíku s kombinací nadbytku bílkovin zvyšuje krevní tlak, zatěžuje ledviny a játra a tudíž brání v budování lepší kondice.

Dobré je si maso připravovat sám a bez soli, nebo sledovat novinky na trhu. Jednou z novinek je sušené maso Fine Gusto, se kterým se potkáš na Spartan Race v Liberci.

Dáš si?