Richard Hynek: štěstí přeje připraveným!

Richard Hynek o sobě dává už nějakou dobu na scéně OCR vědět. V řecké Spartě zazářil velkým způsobem a Richarda si zapamatoval celý OCR svět, jako vice mistra v Trifecta World Championship. Pozvali jsme si ho na slovíčko a v následujícím článku se dovíte, jak probíhala jeho cesta k úspěchu a kam má dál namířeno. Richarde, držíme palce!

Ahoj Richarde, na úvod ti gratuluji k senzačnímu výkonu v Řecku, kde jsi získal stříbro ve světovém Trifecta šampionátu. Když se k tomu víkendu vrátíš, jak bys to zhodnotil? Jak to probíhalo, co sis užil a co naopak potrápilo?
Ahoj Jirko, chtěl bych Ti moc poděkovat za oslovení a ke gratulaci. Tento víkend rozhodně hodnotím jako nejúspěšnější víkend na kterém jsem kdy byl. Je to můj dosavadní nejlepší výsledek. Nejvíc jsem si užil první a poslední závod. Dlouhé závody mám velmi rád, ještě k tomu když se běží za tepla, které v Řecku bylo. Naopak nejmíň jsem si užil Sprint, u kterého bylo tempo na mě velmi rychlé a měl jsem co dělat, abych se udržel v kontaktu s nejlepšími borci.

Richard Hynek

A co víc – v jednom závodu se ti povedlo předběhnout legendárního Jona Albona, který nakonec získal mistrovský titul. Nedá mi nezeptat se: jak se ti to povedlo?
Abych byl upřímný, tak sám nevím, jak se mi toto mohlo podařit. Rozhodně by mě to nikdy nenapadlo. 😀 Začalo to velmi dobře rozběhnutým závodem, kdy se mi s ním dařilo do 10. kilometru držet tempo. Poté mi trochu odskočil, ale stále jsem ho měl na dohled. Zhruba kilometr před cílem se mi ho podařilo přeběhnout, jelikož nedal memory test a musel dělat 30 angličáků. Této příležitosti jsem využil, dostal jsem se před něj a toto umístění jsem si udržel až do cíle.

Držet se po boku Jona znamená držet krok s absolutní světovou špičkou. Nakonec i komentátoři říkali, že o tobě ještě hodně uslyšíme. Teď se ale pojďme podívat do historie. Jak ses vlastně dostal k OCR?
Zní to velmi nádherně, ale k tomu, aby bylo o mně ve světě hodně slyšet, vede hodně dlouhá a náročná cesta, kterou chci samozřejmě zkusit jít.

Richard Hynek

K OCR jsem se dostal přes svoji mamku. Jednoho dne mi ukázala videa z tohoto závodu a bylo rozhodnuto. První závod byl Sprint v Liberci v roce 2015.

A byla to láska na první pohled?
No to si piš! Od té doby jsem se začal co nejvíce připravovat na tyto závody se snem skončit jednou na bedně. Od roku 2017 se věnují pouze OCR.

A povedlo se? A vůbec, jak se tvá kariéra dál vyvíjela? Jaké byly další úspěchy?
Poprvé se mi to podařilo v roce 2016 na Predator Brutal na Klínovci.
Od té doby jsem se OCR věnoval ještě víc a podařilo se ještě pár dalších úspěchů. Na konci sezóny 2016 jsem si našel trenéra, kterého mám do teď. Trenér Tomáš Soukup mojí výkonnost neuvěřitelně posunul a jsem mu za to strašně vděčný. Díky jeho tréninkům se mi podařily daleko větší úspěchy, které bych si ani ve snu nepředstavil.

Jak vlastně vypadá takový tréninkový týden? Kolik času věnuješ přípravě?
Tréninkový týden je pokaždé jiný. Záleží, jaké období je a taky na jaký závod se připravuji. V průměru odtrénuji zhruba 15 hodin týdně a naběhám 70-120 km. Tréninky jsou převážně běžecké a posilovací. Samozřejmě tyto tréninky doplňuji jinými sporty, jako je třeba kolo či plavání.

Richard Hynek

A tvé cíle na příští rok, respektive, čeho bys chtěl v tomto sportu dosáhnout?
Mezi mé cíle na příští sezónu jednoznačně patří pokusit se obhájit titul mistra České republiky. Dalšími cíli je top 3 na Evropském šampionátu Spartan race, top 10 na světovém šampionátu ve Spartan race a top 3 na trifecta víkendu ve Spartě. Jsou to velmi velké cíle a chtěl bych se pokusit dosáhnout alespoň jednoho z nich.

Připravuješ se s nějakým týmem, nebo spíš individuálně?
Připravuji se individuálně.

Co tratě Ultra? Je to pro tebe něco lákavého?
I když mám rád delší tratě, mám i svůj limit. Tratě do 30 km mi zatím nedělají problém. Tratě nad 30 km ještě běhat nechci, jelikož mé tělo na to ještě není dostatečně vyvinuto. Pokud mám v budoucnu běžet trať Ultra, tak nejdříve za 3 roky.

Richard Hynek

Teď se trochu ochýlíme od sportu. Co děláš, když zrovna netrénuješ? Jaké jsou tvé koníčky a záliby?
Většinu času trávím tréninky, pokud zrovna netrénuji, tak jsem ve škole, nebo se učím do školy. Samozřejmě do toho občas chodím na brigády, takže volného času moc není. Pokud se nějaký ten volný čas najde, tak ho většinou trávím s rodinou nebo přáteli. Hlavním koníčkem tedy je sport a IT, zejména programování.

Tím se blížíme ke konci. Jistě si tenhle článek bude číst mnoho mladých talentů, kteří by také chtěli v tomto sportu něco dokázat. Máš pro ně nějaký vzkaz?
Ať vydrží v tvrdém a poctivém tréninku. Pokud vydrží, úspěch jim časem přijde naproti. Štěstí přeje připraveným!

Richard Hynek

Richarde, přeji mnoho štěstí na trati i mimo ni a aby se ti tvé cíle naplnily. A moje poslední obligátní prosba: řekni jednou větou, co pro tebe Spartan znamená.
Děkuji moc!
Spartan pro mě znamená téměř vše. Díky Spartanu poznávám mnoho nových a hlavně suprových lidí, hodně cestuji do cizích zemí, zlepšuji se psychicky ale i fyzicky a mnoho dalších věcí. Vyjmenovat vše, by vyšlo na pěkně dlouho! Arooo!

JN